Jeśli migdałki często ulegają stanom zapalnym, stają się wtedy idealnym siedliskiem dla bakterii, które z łatwością przedostają się stamtąd do krwioobiegu i do wszystkich narządów. Dlatego bardzo ważne jest aby zapalenie migdałków było zawsze wyleczone.

 

Niedoleczone zapalenie migdałków może prowadzić do chronicznego zapalenia migdałków, a w konsekwencji może doprowadzić do konieczności usunięcia ich. Zapalenie migdałków objawia się bólem gardła, wysoką gorączką i obrzękiem szyi. Ból niekiedy promieniuje do uszu lub zębów. Zaczerwienione gardło, trudności w przełykaniu, żółte naloty na migdałkach. Może towarzyszyć również ból głowy, gorączka oraz uczucie osłabienia i wyczerpania. Aby zachować zdrowie rzućmy palenie, to bardzo ważne ponieważ nikotyna osłabia ukrwienie błon śluzowych i paraliżuje ważne mechanizmy obronne górnych dróg oddechowych. Wzmacniajmy odporność organizmu, dla utrzymania kondycji fizycznej uprawiajmy regularnie sport na świeżym powietrzu, mogą to być spacery, jazda na rowerze, na rolkach lub bieganie czy joga.

 

Joga dodatkowo wzmocni nasz układ nerwowy i poprawi elastyczność ciała. Odpowiednie gotowe preparaty wzmacniające można dostać również w aptece lub sklepie zielarskim. Ponadto aby zachować zdrowie wdychajmy powietrze przede wszystkim przez nos. Wewnątrz nosa powietrze zostaje ogrzane, zatrzymywanych jest tam również wiele drobnoustrojów, które mogłyby się przedostać dalej do dróg oddechowych i powodować choroby górnych dróg oddechowych. Ostre zapalenie migdałków wywoływane jest często przede wszystkim przez chorobotwórcze streptokoki, są to chorobotwórcze paciorkowce. Migdałki podniebienne stanowią naturalna zaporę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, które mogą wniknąć do organizmu przez nos i usta. Ich osłabienie nadmiernie obciąża inne elementy tego układu. Nie wolno bagatelizować zapalenia migdałków gdyż niedoleczona infekcja może spowodować choroby stawów, serca i nerek.

 

Anginy wirusowe trwają średnio około 5 – 7 dni, dłużej natomiast będzie trwała choroba wywołana przez paciorkowce. W celu rozpoznania choroby konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ są różne sposoby leczenia. Ważne jest aby jak najszybciej określić i zdiagnozować przyczynę choroby oraz dobrać odpowiedni sposób leczenia. Przy anginie bakteryjnej wykonuje się wymaz z gardła i z migdałków, w gabinecie lekarskim dostępne są także szybkie testy wykrywające paciorkowce. Angina wirusowa zazwyczaj po kilku dniach ustępuje samoistnie, organizm zwalcza ją sam, aby wspomóc organizm w walce z wirusami można stosować dostępne w aptece bez recepty leki do ssania i aerozole przeciwbólowe.