Pływanie to świetny trening fizyczny, bowiem aktywuje ponad czterdzieści mięśni na raz. Ma też bardzo duży wpływ na odchudzanie oraz poprawę sylwetki. W zależności od stylu i techniki pływanie ma wiele zalet leczniczych. Podczas pływania mięśnie naszego całego ciała pracują niemal cały czas.

 

Kto powinien zacząć przygodę z basenem od zaraz, z pewnością będą to kobiety w ciąży, które już powinny pomyśleć wykupieniu abonamentu na basen i pewne atrakcje na kilka godzin. Ta forma aktywności w ciąży łączy przyjemne z pożytecznym. Już samo zanurzenie w wodzie daje poczucie odprężenia a przy tym wzmacnia jej mięśnie i przynosi ulgę znacznie obciążonym stawom. Traktujmy ten sport jako rodzaj regeneracji i wypoczynku, bowiem leżenie na plecach pomoże zlikwidować nam dokuczliwe bóle pleców i kręgosłupa. Styl pływania jest dowolny, jedynie trzeba zrezygnować z pływania “motylkiem”, które może wywołać niepotrzebne skurcze macicy. Korzystanie z basenu docenią także osoby starsze, bowiem dla emerytów wiele ruchów wykonywanych w wodzie jest o wiele łatwiejsze niż poza basenem. Coraz większą popularnością cieszą się zajęcia grupowe z aerobiku. Tego typu rodzaj fitnessu poprawi ogólną kondycję fizyczną i psychiczną a przy tym wzmocni koordynację ruchową. Wiele osób starszych po skończeniu 60 roku życia może skorzystać z dodatkowych ulg na basen, co jest na pewno jedną z zalet.

 

Chodzenie na basen ma wiele zalet, najważniejsze przedstawiamy poniżej:

– rzeźbi sylwetkę, która oddziałuje na modelowanie sylwetki poprzez rzeźbienie mięśni i spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej.
– poprawia naszą kondycję, bowiem pływanie zwiększa pojemność płuc, co znacząco wpływa na wydolność całego organizmu.
– jest dobrą metodą na odchudzanie, dlatego, że wysiłek w wodzie stymuluje do zwiększonej pracy przemianę materii i zwiększa wydatek organizmu.
– minimalizuje ryzyko kontuzji, podczas pływania woda jest świetnym amortyzatorem dla stawów i studzi nasze ciało przed jakimkolwiek upadkiem czy stłuczeniem.
-poprawia nasze samopoczucie, dlatego, że aktywność w wodzie doskonale wpływa na poprawę naszego nastroju. Badania pokazują, że kontakt z wodą pozytywnie wpływa na układ nerwowy, pozwala zlikwidować napięcia, stres oraz lęki.
– koryguje wady postawy, jest to sport, który uczy nasze ciało poprawnej postawy i równomiernie je rozwija.
– likwiduje dolegliwości bólowe, bowiem woda ma korzystny wpływ na nasze mięśnie oraz stawy. Dodatkowo, aktywność w basenie działa prozdrowotnie, może też stanowić świetną metodę rehabilitacji.
– niweluje także inne dolegliwości, które związane są z układem oddechowym, takie jak astma czy przewlekły kaszel. Co więcej, chodzenie na basen doskonale wpłynie na poprawę krążenia krwi.
– stanowi niezastąpioną profilaktykę zdrowotną, bowiem ta aktywność fizyczna jest świetnym sposobem zapobiegającym wielu chorobom i dolegliwościom zdrowotnym. Nie ma lepszego sposobu na uchronienie się przed chorobami serca, osteoporozą, nadwagą, cukrzycą, czy chociażby nadciśnieniem tętniczym.