Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia i dobrej fizycznej wydolności. Bez uwzględnienia tego aspektu każda dieta skazana jest na porażkę, a nasz organizm wystawiony na ciężką próbę. Swojego czasu wielką popularnością cieszyły się katorżnicze diety, które miały zapewnić utratę zbędnych kilogramów w niespełna kilka tygodni. Zapominano jednocześnie o tym, że nagła utrata kilogramów wiązała się często z nadwyrężeniem organizmu, skrajnym wycieńczeniem i osłabieniem wielokrotnie kończącym się omdleniami, a nawet anemią. Jakie odchudzanie ma sens w sytuacjach, które wymagają zrzucenia nadwyżki kilogramów?

Umiar, bilans i wysiłek fizyczny

Można śmiało powiedzieć, że diety typu “kopenhaska” czy innego rodzaju diety bazujące na głodowaniu i zapewnianiu organizmowi jedynie minimum lub nawet poniżej minimum potrzebnych wartości, to pójście na łatwiznę. Każda dojrzała kobieta przynajmniej raz w życiu decydowała się na dietę, która miała jej pomóc w krótkim czasie poprawić wygląd sylwetki i sprawić, że za mała sukienka stanie się po prostu sukienką, w którą bez problemu się zmieści. Odchudzanie, jak mówią eksperci, nigdy jednak nie powinno iść w parze z głodówkami, które mogą na stałe uszkodzić nasz organizm, ale z wysiłkiem fizycznym. Połączenie dobrze zbilansowanej diety, w której nie zabraknie witamin, węglowodanów, błonnika i całej reszty elementów niezbędnych organizmowi z wysiłkiem fizycznym, który zadba o spalanie kalorii, a dodatkowo zajmie się rzeźbieniem mięśni, poprawi samopoczucie i sylwetkę, to najlepsze z dostępnych opcji. Co powinno znaleźć się w naszym jadłospisie? Mówi się od pewnego czasu, że najlepszą dietą jest dieta śródziemnomorska, w której lwią częścią zawszy były świeże warzywa, a dopiero potem węglowodany i błonnik. Dania, w których nie brakuje świeżych ryb (niezwykle zdrowych, choć często pomijanych w polskich domach) i ogromnych ilości kolorowych warzyw. Diety na modłę śródziemnomorską to gwarancja zbilansowanych posiłków, które wyposażą organizm w najpotrzebniejsze wartości, a jeżeli dołożymy do tego regularną aktywność fizyczną, to w krótkim czasie staniemy się prawdziwymi okazami zdrowia, z niezaburzoną energią do działania i piękną sylwetką.

Jaki sport wybrać?

Najlepiej zdecydować się na aktywność ogólnorozwojową, czyli taką, która zajmie się wszystkimi partiami mięśni jednocześnie. W światowych rankingach od wielu lat uważa się pływanie i tenis za takie dziedziny, które aktywują całe ciało, a w dodatku dbają o piękną sylwetkę. Jeżeli jednak z różnych przyczyn nie możemy sobie pozwolić na taki rodzaj wysiłku, to powinniśmy pomyśleć o bieganiu. Podobnie jak w przypadku pływania, bieganie uruchamia wszystkie partie mięśni, powiększa wydolność płuc i korzystnie wpływa na wygląd sylwetki. Nie jest jednocześnie sportem wymagającym jakiegokolwiek nakładu finansowego, z wyjątkiem porządnych butów, które w tym przypadku odgrywają bardzo ważną rolę. To jedyna inwestycja. Satysfakcja z pokonanych kilometrów gwarantowana!