Alternatywą dla tradycyjnych więźby stały wiązary. Dach składa się nie tylko pokrycia wierzchniego z blachy lub dachówki, ale również z elementów wewnętrznych. Tego typu elementy odpowiedzialne są za utrzymanie ciężaru dachu. Techniki budowy dachu w Europie Zachodniej wybierają więzary dachowe. Wiązary dachowe na dachu domu rodzinnego to podstawowy element nośny dachu, który ma za zadanie przenoszenie ciężaru obciążenia pomiędzy dachem a resztą budynku. Najlepiej sprawdzają się w przypadku dachów o dużej powierzchni, przez co można ograniczyć niepotrzebny punkt podparcia. Głównym elementem więzarów i całej konstrukcji są dwa pasy: górny i dolny. Jest to podparcie dla słupków i krzyżulców. Słupy pobierają bezpośrednio zewnętrzną konstrukcję dachu. Krzyżulce są elementami ukośnymi, które się wykorzystywane w przypadku dachów o niewielkim kącie spadku. Słupki i krzyżulce mogą być mocowane blachą węzłową.

Zalety tej techniki

Technologie wiązorową wykorzystuje się do stworzenia dachu o większej odporności na działanie czynników zewnętrznych . Jest dość wysoki koszt powoduje, że nie jest ona dość często wybierane w Polsce. Czynnikiem, przez który właściciele dom ów decydują się takie rozwiązanie jest śnieg. Opad ten nie usuwa się łatwo z powierzchni dachu. W czasie roztopów śnieg zwiększa swoją masę, przez co dach jest narażony na przeciążanie i zniszczenie. Wiązary do konstrukcji – https://concepteiendom.pl/oferta/wiazary-dachowe-gotowe-rozwiazania/ – mają różne kształty więc bez problemu można jest dopasować w budownictwie domów jednorodzinnych. Tego typu elementy wykonane są z wysokiej jakości materiałów, produkowane są z dokładnością o każdy szczegół. Wiązary są łatwe w montażu przez co można skrócić czas wykonywania prac związanych ze stworzeniem struktury dachowej. Dachowe wiązary przygotowywane są na zamówienia, przez co idealnie wpasowuje się w konstrukcję dachu. Poprzez wykorzystanie takiej technologii zmniejszają się wymagania konstrukcyjne, ponieważ w przypadku domów jednorodzinnych nie potrzeba dodatkowych słupów podporowych. Jednak koszt realizacji takiego projektu jest dość wysoki, jednak wybierzemy prostą bryłę budynku, koszty mogą się nieco zmieniają.Wiązary w niektórych przypadkach mogą znacznie mniej od więźby tradycyjnej. Będzie to tańsze rozwiązanie, jeśli powstanie na placu budowy.Różnica w cenie może ściągać nawet pięćdziesięciu procent.
Jest to rozwiązanie odporne na grzyby, ogień oraz także owady. Nie trzeba stosować żadnej impregnacji. Niezbyt dokładny projekt więźby wiązarowej może zostać poprawiony przez profesjonalnego cieślę.