Większość z nasz przynajmniej raz miała problem z zapchanym zlewem lub umywalka. W takim przypadki sami próbujemy poradzić sobie z tym problem, używając środków chemicznych do udrożnienia rur. Jednak nie zawsze jest to wystarczające, aby poradzić sobie z zatorem w instalacji kanalizacyjnej. Gdy domowe sposoby zawiodą, wtedy dopiero dzwonimy po fachowca.

Co powoduje zapychanie kanalizacji?

Przyczyną zapychanie się kanalizacji jest niewłaściwa eksploatacja, brak konserwacji. Ważna jest odpowiednie za projektowanie oraz wykonanie kanalizacji, wykorzystując dobre materiału i biorąc pod uwagę spadki. Najczęściej wybierane są produkty odporne na działanie substancji chemicznych, odkładanie kamienia. Częstym błędem jest również za mała średnica rur, niskie spadku lub całkowity ich brak. Warto co powinien czas skorzystać z usługi Czyszczenia kanalizacji

Domowe sposoby na udrożnienie rur

Najczęściej, gdy zapcha nam się zlew, bierzemy się za czyszczenie syfonu. Syfon pod zlewem jest łatwy w demontażu. Należy go dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń. Często podczas zmywania resztki jedzenia i tłuszcz wpadają do odpływu, co może skutkować zatkaniem zlewu. Jednym z najbardziej uniwersalnym domowych środków do czyszczenia jest soda z octem. Półki szklanki sody należy zalać szklanką octu, następnie zatykamy odpływ kurkiem. Po 30 minutach spłukujemy obficie gorącą wodą. Jednak należy uważać na powstałe opary, które mogą powodować podrażnienia skóry i śluzówek. Jeśli jednak problem znajduje się głębiej, musimy skorzystać z przepychaczki. Obecnie najczęściej do udrożnienia rur kupujemy środki chemiczne takie jak np.kret. Postępujemy tak jak w instrukcji, czyli na ogół wsypujemy do zlewu lub umywalki zalewamy wodą. Jednak tego typu środki chemiczne możemy używać jako środka do konserwacji rur, w przypadku poważnych awarii, może się okazać, że spowoduje on jeszcze poważniejsze zatkanie kanalizacji. Stosując środki chemiczne, należy zachować szczególną odporność, w pomieszczenie, gdzie je stosujemy, warto otworzyć okno. Jeśli środki chemiczne nie dały sobie rady, pozostaje nam jeszcze jedna opcja spirala kanalizacyjna. Narzędzie to umożliwia czyszczenie zatorów w rurach. Sprężyna ma kształt kilkumetrowej stalowej spirali. Na jednym końcu znajduje się kolba służąca do wkręcania a na przeciwnym końcu ostra końcówka do zbierania zanieczyszczeń. Sprężynę wkręcamy do wnętrza rury, kręcimy kolbą w przeciwnym kierunku, aby wraz ze sprężyną wydobyć zanieczyszczenia z rur.

Jak widać kilka prostych sposobów na prowadzenie sobie z zatkanym zlewem. Jednak najważniejsza się odpowiednia konserwacja rur.

Więcej informacji na https://ofma.krakow.pl/cennik/