Zwłaszcza zimową porą wczesnoporanny spacer z pupilem zdaje się być złem koniecznym i czynnością, której chcemy uniknąć z gracją akrobaty. Nic w tym dziwnego. Zima bywa kapryśna, a lodowate powietrze z samego rana skutecznie zniechęca i sprawia, że oddalibyśmy wszystko, żeby tylko tego uniknąć. Psy to wymagające zwierzęta w porównaniu z kotami, których nie trzeba wyprowadzać. Mówi się jednak, że tylko z psem można nawiązać relację przypominającą partnerstwo, a nawet przyjaźń. Dla niektórych właścicieli psów spacery z czworonożnym przyjacielem to czysta przyjemność, nawet w środku nocy czy największej od stuleci śnieżycy. Kwestia podejścia?

Obopólne korzyści

Spacer z psem nie musi być tylko obowiązkiem, z którego trzeba się wywiązywać bez większej ochoty. Jeżeli tylko zmieni się własne podejście, to może okazać się, że spacer z naszym pupilem to świetna zabawa, a także czas, który możemy poświęcić na swobodny przepływ myśli. Bez poganiania, presji czy jakichkolwiek bodźców zewnętrznych. Gdy tylko spojrzy się na tę kwestię w ten sposób, zmieni się podejście. Półgodzinny spacer to tak naprawdę pół godziny dla niezobowiązującą zabawę z psiakiem, a także czas wolny od wszelkich zmartwień, czas, w którym nie trzeba pędzić, a wręcz przeciwnie – trzeba zwolnić, a wtedy dzieją się cuda. Wiele osób zajmujących się kreatywnymi zawodami uważa, że najlepsze pomysły wpadają im do głów w trakcie porannego joggingu lub podczas spaceru z czworonożnym pupilem. Głowa zaprzątnięta milionem różnych spraw nie jest tak twórcza i kreatywna, jak wtedy kiedy może w końcu odetchnąć. To moment, w którym najwięcej dzieje się samoistnie bez większego skupienia czy nakładu pracy. Warto z takiej możliwości skorzystać i samemu stworzyć sobie hobby bez którego nie będziemy w stanie się obejść.
Psy to niezwykle wdzięczne zwierzęta, ale wymagające. Spacer to istotna część każdego psiego dnia. Błędnym jest myślenie o spacerze jako załatwieniu najpilniejszych potrzeb fizjologicznych. Pies do spaceru podchodzi nieco inaczej. Każda nowa trasa to szereg nowych rzeczy do obwąchania, a tym samym do poznania. Węch u psów jest niezwykle dobrze rozwinięty i to dzięki niemu psy mogą w pewnym stopniu poznawać swoje otoczenie. Spacer jest także potrzebny do poprawnego funkcjonowania psa, który bez regularnych wyjść może popaść w ciężką depresję. Wbrew pozorom zdrowie psychiczne psiaka w dużej mierze zależy od tego, jak się z nim obchodzimy i czy poświęcamy my wystarczającą ilość czasu. Nie od dziś wiadomo, że relacja między właścicielem a czworonogiem jest istotną kwestią, którą warto pielęgnować, jeżeli tylko zdecydowaliśmy się na psa w naszym domu. Pies niej jest zabawką, którą można odłożyć w kąt i stracić zainteresowanie. Z takiego założenia wychodzą właściciele kotów, choć i w tym przypadku nie mają racji, ponieważ choć bywają bardziej niezależne i zawsze chodzą swoimi ścieżkami, również potrzebują uwagi. Wielu ludzi decyduje się na spacery z psem urozmaicone dodatkowym wysiłkiem fizycznym, np. bieganiem, co stanowi doskonałą formę zabawy dla samego zwierzaka.