Współżycie to jeden z istotniejszych elementów w dorosłym życiu, który obarczony jest ogromną odpowiedzialnością, choć należy też do grupy najprzyjemniejszych. Fizyczny kontakt z partnerem to ważny element scalający związek, którego nie może zabraknąć w żadnej relacji. Właśnie z tego powodu antykoncpecja jest tak istotną kwestią, która powinna być poruszana, omawiana, analizowana i przede wszystkim wzięta pod uwagę w edukacji szkolnej.

Edukacja seksualna

Przekazywanie wiedzy z zakresu edukacji seksualnej nieco kuleje w naszym kraju. Istnieje, co prawda, przedmiot o nazwie “wychowanie do życia w rodzinie”, choć w rzeczywistości jest to raptem kilka godzin, w których omawiane jest wszystko i nic. Nie ma to nic wspólnego z prawdziwym przygotowaniem młodzieży do funkcjonowania w charakterze partnera seks ualnego w życiu dorosłym. Niestety takie luki w systemie edukacji już wielokrotnie doprowadziły do sytuacji, w których dziecko zostaje rodzicem. Można oczywiście spekulować i obarczać winą rodziców, którzy również nie przygotowują własnych dzieci i nie rozmawiają z nimi na takie tematy, spychając całą odpowiedzialność na szkołę. Efekt końcowy jest jednak taki, że dziecko nie zostaje wyposażone w podstawową wiedzę z żadnej strony i w związku z tym wstępuje w świat dorosłych, nie mając pojęcia, jak tak naprawdę się w nim odnaleźć.

Jak się zabezpieczyć?

Kwestia młodzieży jest tematem nierozpoczętej jeszcze na dobre debaty. Antykoncepcja to jednak temat, który dotyczy niemal każdego człowieka, a na pewno tych osób, które są w związku. Najczęściej stosowanym środkiem antykoncepcyjnym są prezerwatywy, choć wielu mężczyzn przyznaje, że w pewien sposób ograniczają przyjemność w trakcie stosunku. Mnogość dostępnych wariantów jest zniewalająca, choć badania wykazują, że coraz więcej par decyduje się na innego rodzaju środki antykoncepcyjne. Można podzielić dostępne środki na te krótkoterminowe oraz długoterminowe. Do środków krótkoterminowych zalicza się plastry, które zmienia się mniej więcej raz w tygodniu oraz krążki zmieniane raz w miesiącu. Krążki nie cieszą się aż taką popularnością, jak plastry, ponieważ są bardziej inwazyjne. Należy je włożyć do pochwy, do czego wiele kobiet nie potrafi się przekonać. Natomiast znacznie większym uznaniem cieszą się środki antykoncepcyjne długoterminowe, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, nie trzeba sobie nimi zaprzątać głowy przez dłuższy okres. Do takich środków zalicza się miedziane wkładki, implanty podskórne, a także zastrzyki. Wewnątrzmaciczne wkładki to znacznie droższa metoda antykoncepcji, choć jej działanie i aktywność liczy się w latach (nawet do 5 lat). Wkładka ma działanie plemnikobójcze i jest jednym z najskuteczniejszych sposobów antykoncepcji. Redukuje również pojawianie się wszelkiego rodzaju stanów zapalnych. Wiele kobiet decyduje się także na podskórny implant, który jest wszczepiany w niewidocznym miejscu. Implant uwalnia progestagen, który dostaje się bezpośrednio do krwiobiegu. To dobra opcja, która działa ok. 3 lat.