Żyjemy w czasach, które wymagają od nas szybkiego działania, nieustającego pędu, wielokrotnie pracy ponad wszelką rozsądną normę. Nasze ambicje coraz częściej przekraczają nasze możliwości. Wielokrotnie to my sami narzucamy sobie taki rygor, który koniec końców nie jesteśmy w stanie znieść. Zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Taki lifestyle stał się domeną młodych ludzi, którzy jeszcze na długo przed założeniem rodziny próbują sobie ugruntować pozycję zawodową, osiągnąć coś, zapewnić sobie na koncie kilka spektakularnych sukcesów, a potem dopiero pomyśleć o kwestiach bardziej prozaicznych, np. o rodzinie.

Kariera zawodowa ponad wszystko?

Samorealizacja to niezwykle istotny aspekt w życiu każdego człowieka. Przykładem mogą być osoby na stanowiskach, które nie przynoszą żadnej satysfakacji, wręcz przeciwnie. Jakość i radość życia u takich osób spada drastycznie, choć pozornie niczego im nie brakuje. Badania psychologów dowodzą, że osoby pracujące na stanowiskach poniżej ich kompetencji są o wiele bardziej narażone na stres, a także popadanie w stany depresyjne, a nawet depresję. Dzieje się tak ponieważ podskórnie czują, że każdego dnia marnują ogrom swojego czasu w miejscu, które nie wnosi w ich życie żadnej pozytywnej wartości, o rozwoju osobistym nie wspominając. Właśnie dlatego coraz częściej można zaobserwować ludzi, którzy rezygnują z dotychczasowego w miarę stabilnego życia w imię zmiany, która podniesie ich jakość życia i samopoczucie. Możliwości jest więcej niż kiedykolwiek. Spektakularne zmiany zaszły przede wszystkim po stronie płci pięknej. Jeszcze do niedawna kobietom przypisywano rolę mamy, która zajmuje się w domu dziećmi, nie mając w zasadzie szans na realizację własnych planów zawodowych. Świat się zmienia, a przykładem niech będą młode Izraelki, które po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej zaczynają realizację własnych ambicji, kształcą się na potęgę i stają się w pełni niezależnymi kobietami, które dopiero w okolicy trzydziestki zaczynają myśleć o założeniu rodziny. Co ciekawe, w ich ślady już dawno temu poszły kobiety z różnych zakątków Europy i nie tylko. Takie zmiany w pewnych kręgach oceniane są jako wysoko niepokojące, choć czy faktycznie tak należy je postrzegać? Po wielu latach niemożności decydowania o sobie kobiecy lifestyle ulega znaczącym zmianom i w końcu same mogą decydować o tym, jaka będzie ich rola w społeczeństwie. Kiedy jednak gonitwa dnia codziennego daje się we znaki, warto pomyśleć o gruntownej zmianie, która pomoże ogarnąć ogrom obowiązków. Takie podejście powinno towarzyszyć każdej osobie, która w ferworze pracy zapomina o własnych potrzebach, tych bardziej przyziemnych.

Dobre nawyki źródłem dobrych zmian

Realizacja własnych ambicji to dobra rzecz, jeżeli tylko nie koliduje z naszym dobrym samopoczuciem. Bez względu na wszystko warto zapewnić sobie chwilę dla siebie, w której nie trzeba zajmować głowy pilnymi sprawami. Relaks lub nawet aktywny wypoczynek to rozwiązanie, które pomogą rozładować napięcie po intensywnym dniu. Nasz lifestyle to nasza decyzja, w której każdy z nas jest reżyserem. Niemal każdą scenę da się usunąć, jeżeli tylko stwierdzimy, że nie służy całokształtowi.