W całej Polsce funkcjonuje dzisiaj około kilkanaście tysięcy restauracji. Czy to oznacza, że każda z nich jest godna naszego czasu i pieniędzy. Jeśli lubimy na prawdę dobrze zjeść zależy nam na odwiedzaniu wyłącznie tych smacznych restauracji, musimy poznać kilka wskazówek, które pomogą nam w miarę rzeczowo ocenić ich jakość. Czym cechuje się dobra restauracja?

 

Nasze polskie kulinaria cały czas podlegają dynamicznym zmianom. Jeszcze kilka lat temu mało kto stołował się na mieście. Restauracje pełniły funkcję przede wszystkim jako miejsce do zorganizowania różnego rodzaju uroczystości takich jak: chrzcin, wesel, styp lub urodzin. Dzisiaj większość z nam coraz chętniej spożywa posiłek poza domem. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, czego mamy prawo oczekiwać od danego miejsca. Cenimy sobie wysoką jakość produktów i przyrządzanych potraw, coraz częściej Duży wpływ na zmianę naszych oczekiwań wpłynęła m.in. ogromna popularność różnego rodzaju programów kulinarnych, takich jak „Kuchenne rewolucje” czy „Master chef”. Ale to nie jedyny argument, Polacy po prostu chcą jeść zdrowo.Wiemy już, że „szybko” nie zawsze znaczy „dobrze”, a produkty, które serwuje nam wiele restauracji powinny być dobre i świeże. Gotowanie to nie tylko niż odgrzewanie mrożonek i półproduktów. Decydując się na jedzenie posiłków na mieście, chcemy zjeść lepiej niż w domu. Niestety, ale nie zawsze się to udaje, bowiem nie każda restauracja przykłada odpowiednią uwagę do jakości usług. Po czym poznać, że lokal może być godny zaufania?

 

Nienaganny i fachowy serwis – miłość do jedzenia

Restauracja to nie tylko lokal oraz serwowane w nim jedzenie – dobry zaplecze gastronomiczne tworzą przede wszystkim zatrudnione w nim osoby. To pracownicy decydują o tym, czy w restauracji czujemy się dobrze i czy mamy ochotę na kolejne wizyty w przyszłości. Właściciel restauracji, dla którego zadowolenie gości jest najważniejsze, dba o to, by jego pracownicy byli lojalnymi i dobrze wychowanymi ludźmi oraz nie szczędzi pieniędzy na podnoszenie ich kwalifikacji. Każdy kelner musi znać kartę bardzo dokładnie: wiedzieć, jakie składniki oraz alergeny zawiera każde danie, jak smakuje oraz z jakim alkoholem pasuje najlepiej. Musi umieć doradzić i odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości klientów.

 

Czytelna i dobrze skomponowana karta dań

Przepisy kulinarne, które znajdują się w menu każdej restauracji powinny opierać się na świeżych składnikach. Często się zdarza, że nawet kilkaset pozycji w spisie serwowanych dań wnioskuje, że nie wszystkie składniki są świeże, a kucharze często korzystają z produktów gotowych i wysoko przetworzonych. Lepiej wybrać się do lokalu, który specjalizuje się w konkretnym rodzaju kuchni, niż liczyć na to, że jeden zespół będzie w stanie przygotować doskonałego schabowego, znakomity kebab i prawdziwą, włoską pizzę. Ważne jest, aby karta nie była także zbyt krótka, a pozycje, które się w niej znajdą powinny trafiać w odpowiednie gusta naszych gości. Dla smakoszy mięsa nie może zabraknąć soczystych steków, ale należy pamiętać także o weganach, wegetarianach czy osobach na specjalnej diecie.