Żyjemy w czasach, kiedy zdrowe odżywianie i bycie fit stało się bardzo modne i popularne dla wielu z nas. Dietetyczne potrawy to podstawa zdrowego żywienia. Poprzez eliminowanie wielu składników, potrawy wspomagają odchudzanie i wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Zdrowe posiłki pomagają wspierać dodatkowo układ trawienny oraz skutecznie zapobiegać otyłości. Jakie produkty należy wdrożyć do naszego jadłospisu?

 

Śniadanie- wybierajmy zdrowe produkty – atrakcje na śniadanie

Śniadanie to pierwszy i najważniejszy posiłek, który pozwoli nam uzupełnić rezerwy energii wyczerpanej podczas nocy. Ten posiłek musi być prawidłowo zbilansowany. Śniadanie powinno być wzbogacone o produkty, które dostarczą zarówno łatwo przyswajalnych węglowodanów i szybko zaspokoją głód, jak również węglowodanów, które będą przez nas dłużej trawione. Należy także pamiętać, by w śniadaniu znalazły się produkty białkowe i tłuszczowe. Unikajmy białego pieczywa, lepiej zastąpić je np: płatkami owsianymi, które zawierają mnóstwo błonnika. Jajecznica smażona na maśle z różnymi dodatkami dostarczy nam dużo energii na początek dnia. Dobrym pomysłem na śniadanie będzie również omlet, albo jajka gotowane na miękko.

Obiad- jakie produkty wybierać, aby nasze obiady były smaczne i zdrowe?

Zazwyczaj obiady kojarzą nam się z ciężkostrawnym i tłustym posiłkiem. Ciężko jest nam zastąpić ziemniaki, innymi produktami. Dania dietetyczne nie muszą być jałowe i niedoprawione. Wystarczy poznać kilka zasad, aby nasze dania były nie tylko zdrowe, ale także smaczne. Wzbogaćmy nasze posiłki o produkty z dużą zawartością chudego mięsa, ryb, warzyw i owoców, a także roślinnych tłuszczy, które pomogą witaminom wchłonąć się do naszego krwiobiegu. Odpowiednio zbilansowana dieta i regularne spożywanie posiłków o określonych godzinach to pierwszy krok do bycia zdrowym. Ziemniaki oraz makaron
możemy zamienić na pełnowartościowe kasze, brązowy ryż, mnóstwo zielonych i strączkowych warzyw.

Kolacja również powinna być pełnowartościowym posiłkiem, zawierającym niezbędne składniki odżywcze.

Zadbajmy o dobre źródła białka, ale także o zestaw niezbędnych witamin i minerałów. Zdrowa i lekka kolacja zagwarantuje nam porządny wypoczynek w nocy. Aby nasz organizm mógł się zregenerować należy przestrzegać tych zasad:
-nie jedz zbyt wiele, bowiem zbyt duża ilość kalorii w posiłku sprawi, że obudzimy się niewyspani, a nasz organizm nie będzie w stanie podołać z nadwyżką energii dostarczonej z pożywieniem. Niskokaloryczna i zdrowa kolacja też może być sycąca. Wiele produktów białkowych, takich jak: biały ser, czy twarożek, dostarczą nam odpowiednich witamin na koniec dnia.
-nie jedzmy zbyt późno, gdyż pojawią się problemy z zaśnięciem. Najlepiej ostatni posiłek powinno się zjeść nie później niż 2-3 godziny przed snem. Pamiętajmy, że wszystko też jest uzależnione od naszego codziennego trybu. Jeśli cierpimy na choroby układu pokarmowego, cukrzycę lub inne schorzenia, to najlepiej zaczerpnąć rady dietetyka.
-unikajmy ciężkostrawnych produktów- zastąpmy je niskokalorycznym jabłkiem, marchewką lub awokado.