Polacy coraz częściej eksperymentują w kuchni, sięgając do przepisów z różnych kuchni świata. Coraz większą popularnością cieszą się dania kuchni wietnamskiej, które zachęcają feerią barw i kolorów, aromatycznych przypraw i ciekawych połączeń smakowych.

Pierwszym co nasuwa nam się na myśl, gdy pomyślimy o wietnamskiej kuchni są warzywa i duża ilość przypraw. Kuchnia ta cechuje się wyraźnym, świeżym smakiem, dodatkiem limonki, kolendry, mięty, a także ostrego smaku chilli z dodatkiem sosu rybnego i świeżością trawy cytrynowej. Wietnamska kuchnia słynie przede wszystkim z dużej ilości zup i różnego rodzaju wywarów. Produktami, które są bardzo często stosowane w przyrządzaniu dań są: sos sojowy, sos rybny, pasta z krewetek, trawa cytrynowa, ryż, makaron czy jajka. Warto zaopatrzyć się w te produkty jeżeli chcemy ugotować jakieś danie po wietnamsku we własnej kuchni. Oprócz tego w kuchni wietnamskiej używa się sporych ilości drobiu (zwłaszcza kaczki), wołowiny, wieprzowiny, marchewki, kiszonych warzyw, kolendry, imbiru, tajskiej bazylii czy mięty wietnamskiej. Powszechnie w kuchni wietnamskiej do jedzenia używa się pałeczek, a do przygotowywania dań bardzo często używa się woka.

Tradycyjne dania, których każdy powinien spróbować:

Jednym z najbardziej popularnych dań kuchni wietnamskiej są smażone sajgonki. Obowiązkowym daniem jest także słynna zupa Pho – gotowana na bulionie wołowym z dodatkiem makaronu ryżowego, warzyw, szczypioru i cebulki. Kolejnym popularnym daniem są grillowane kotleciki Bun cha, które przygotowywane są z mięsa wieprzowego i serwowane są w towarzystwie cienkiego makaronu i warzyw. Dużą popularnością cieszą się również Banh Mi – są to bagietki wypełnione nadzieniem z tofu, kurczaka lub wieprzowiny z dodatkiem warzyw i innych składników. Danie to, co ciekawe jest pozostałością po kolonii francuskiej. Popularnymi napojami kuchni wietnamskiej są zaś zielona herbata jaśminowa, mocna kawa robusta, podawana cukrem i mlekiem (czasami też z lodem), sok z trzciny cukrowej lub też napój z ptasich gniazd.