Przeciętny człowiek spędza ponad jedną trzecią swojego życia na spaniu. Niewiarygodnie dużo, ale jednak to prawda. Każdy z nas jest świadomy, co niesie niewy spanie się, łatwo się de-koncertujemy, denerwujmy i dzień się niepotrzebnie dłuży, bo jesteśmy nieefektywni. Żeby temu zapobiegać należy zadbać o nocny etap życia. Istnieje wiele aspektów wpływających na jakość naszego wyspania się.

Higiena snu

Na sam proces gdy śnimy, nie mamy bezpośredniego wpływu podczas jego trwania. Możemy natomiast stosować się kilku zasad, by poprawić jego przebieg zanim jeszcze ułożymy się do zasłużonego odpoczynku. Zacznijmy od uregulowania długości snu, poprzez zasypianie i budzenie się o jednakowej porze, by zegar biologiczny nie wymagał ciągłej korekty. Natomiast gdy zdarzy się tak, że nie możemy zasnąć, nie róbmy tego na siłę, problemy bezsenności trapi wiele osób, warto zgłosić się do lekarza, by wykryć zaburzenie snu. Zanim udamy się w objęcia morfeusza, nie jedzmy ciężkostrawnych posiłków, a napoje spożywajmy maksymalnie do 30 minut zanim będziemy zasypiać. Może być kuriozalnym, ale nie idźmy na spoczynek gdy jesteśmy w złym nastoju, wpłynie to nie tylko na sny, ale także na jakość odpoczynku. Warto się zrelaksować ciepłą kąpielą, ulubioną książką lub muzyką. Przebranie się w luźną piżamie dodatkowo pomaga się odprężyć. Należy unikać wieczornego wysiłku fizycznego. Babcinym sposobem na lepszy sen jest wypicie ciepłego mleka z miodem lub czarnej herbaty albo zjedzenie jednego jabłka. Dawne metody są negowane przez obecnych naukowców, mimo to wiele osób twierdzi ze nadal działają, każdy może spróbować. Sypialnia powinna być miejsce gdzie jest temperatura od 18 do 20 stopni Celsjusza, dodatkowo nie należy spędzać czasu w tym pokoju gdy nie zamierzamy udawać się na spoczynek. Ważny jest także mebel na którym śpimy.

Wygodne łóżko

Wygląd sypialnianego łoża nie ma znaczenia na jakość odpoczynku. Wybierzmy to co Nam odpowiada. Klasyczne drewniane lub metalowe sprawdzą się tak samo dobrze jak własne konstrukcje z palet. Najistotniejszą role w tworzeniu jakości snu, pełnią materace, to na nich kładziemy swoje ciało i one dają poczucie ciepła i komfortu. Dlatego ważne jest by dopasować taki do naszej sylwetki i wagi. Dzieje się tak bo materac to nie tylko pokrowiec na jakąś tam gąbkę ze sprężynami. Jest to bardzo ważny element i nie warto kupować uniwersalnego taniego typu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli od budżetowych piankowych po specjalistyczne modele wypełniane ziarnem kaszy lub innych roślin zbożowych. Klasyczne podłoża do spania zbudowane są z kilu warstw pianek o różnej twardości a także porowatości. Wewnątrz znajdziemy układy sprężyn. W górnej półce cenowej znajdziemy wersje z pianką z pamięcią kształtu naszego ciała lub materace wodne. Osoby ze schorzeniami kręgosłupa powinny zaopatrzyć się w materac prozdrowotny. Jest on robiony na zamówienie i indywidualnie dopasowywany do danej osoby i jej problemu, ma obszarowo wzmacniane sprężynowanie lub gąbki adaptacyjne do ciała. Dobry materac jest przewiewny co pozwala na termoregulacje, dzięki czemu nie będzie Nam ani za zimno ani za ciepło.

Sen stanowiący ważna role w cyklu funkcjonowania naszego organizmu. Ponieważ, pozwala zregenerować energię i odpocząć od codziennego zgiełku. Wygodne i przytulne łóżko posłuży na lata dzięki dobremu materacu. Przyjęcie kilku zasad pomoże efektywniej i skuteczniej się wyspać. Pobudka po dobrze wyspanej nocy nastawi nas pozytywnie na kolejny dzień pełen przygód.