Pokarm dla ryb dobieramy według posiadanej obsady akwarium. Wybierając konkretne gatunki ryb sprawdzamy jaki rodzaj pokarmu jest dla nich przeznaczony. Większość rybek akwariowych dostępnych na rynku nie ma specjalnych wymaga\ , jednak i w tym przypadku warto od czasu do czasu użyć różnego rodzaju pokarmów, aby dostarczyć odpowiednich składników odżywczych dla naszych milusińskich. Dziki temu będą zawsze zdrowe i będą cieszyć oko swoimi żywym barwami.

Jak często?

Karmienie rybek to temat wielu niekończących się dyskusji i rozpraw toczonych w zasadzie już od czasów starożytnych. Należy pamiętać o tym, że choć ryby akwariowe są hodowane w środowisku sztucznym, to gatunki te pochodzą z natury i mają naturalne właściwości. Ze względu na niedobór składników pokarmowych w naturze, ryby w zasadzie nie maja wykształconego poczucia sytości. Jest to o tyle niebezpieczne, że rybki jest łatwo przekarmić, co może powodować ich choroby a nawet śmierć. W skrajnych przypadkach możemy doprowadzić do tego, że rybki pękną z przejedzenia.
Częstotliwość i ilość pokarmu dobieramy do ilości rybek w akwarium. Idealnie to karmienia dwa do trzech razy w ciągu dnia, niewielkimi porcjami, tak, aby pokarm nie zalegał na dnie. Jeżeli mamy liczną rodzinę a akwarium opiekują się dzieci, wtedy najlepiej karmić ryby raz dziennie i wyznaczyć dyżury. Warto robić przerwy w karmieniu mniej więcej jeden dzień w tygodniu. To nam zbliży warunki życia rybek na podobne do tych w warunkach naturalnych.

Jaki pokarm

Najprostsze do użycia są pokarmy suche. Ze względu na formę występują one w płatkach, granulkach czy tabletkach. Rodzaj dobieramy oczywiście do obsady akwarium. Są gatunki, które pobierają pokarm z powierzchni, ze środkowych części poziomu wody lub żerują przy dnie. Dla ryb kolorowych warto od czasu do czasu zastosować pokarmy wybarwiające. Dają dobre efekty w przypadku mieczyków czy gupików. Od czasu do czasu warto zafundować naszym rybko pokarm żywy. Warto stosować też specjalne pokarmy dla bojowników czy glonojadów. Jeśli mamy w akwarium narybek, to karmimy go specjalnym pokarmem i częściej.