Tenczyński Park Krajobrazowy to idealne propozyja wakacyjna. Niezwykłe i wymarzone miejsce dla odkrywców, będących miłośnikami zabytków, geologicznych okazów i skarbów, a także osób poszukujących pięknych urokliwych dla ich oczu krajobrazów. Jeden z największych w Polsce naturalnych kompleksów leśnych na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej zaprasza wszystkich poszukiwaczy skarbów, którzy są głodnymi przygód i wrażeń.

Naturalny Park Krajobrazowy, co warto zobaczyć

Kompleks lasów położony jest pomiędzy Chrzanowem a Krakowem. Turyści odnajdą tutaj warte do odwiedzenia: skupione wokół siebie rezerwaty
[u] (m.in.: Rezerwat Zimny) [/u].

Ponadto można tu zobaczyć
o Puszcze i rezerwaty: puszcza Dulowska, Dolinę Mnikowska.
o Skały i okazy skalne: Skała Kmity, skamieniałe (czyli: skrzemieniałe pnie drzew w Kwaczale), skansen etnograficzny w Wygiełzowie, a także wyjątkowe licznie występujące ostańce z wapieni jurajskich, jaskinie oraz liczne rowy tektoniczne.
o Dwory szlacheckie: w Mnikowie, Nawojowej Górze, Rząsce, Aleksandrowicach.
o Obszary leśne: Las Zwierzyniecki, Lasy Zabierzowskie, Dół.
o Zamki i pałace: zamki Tenczyn i Lipowiec, pałac w Balicach.
o Kamieniołomy: kamieniołom diabazu w Niedźwiedziej Górze oraz nieczynny już- kamieniołom porfiru w miejscowości Miękini.
o Inne obiekty zabytkowe tj.: willę myśliwską w Kochanowie, Mydlniki, Bronowice, ślady fortyfikacji niemieckich w Mnikowie i Nielepicach, forty Pasternik oraz szlak dawnego górnictwa węgla kamiennego i oczywiście: Staw Wroński.

Ruiny zamkowe, zamek Tenczyn- Rudno, jego legenda

Legenda głosi, że- w zamkowych piwnicach znajdują się ukryte skarby, które są pilnie strzeżone przez diabły. Potworne diabelskie duchy ukazujące się zwiedzającym lochy jako diabelskie psy.
Podobno wg. agendy tej legendy, cenne przedmioty ukryte tam można wykraść tylko dwa razy w roku. W Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. Oprócz tego, w tle: wielu opowieści mieszkańców z samej wieży zamkowej dochodzą niekiedy przeraźliwe jęki kobiety. Wołająca, uwięziona kobieta to niewierna małżonka jednego z dawniejszych panów, szlachciców Tęczyńskich. Została ona zamknięta na cztery spusty w wieży.
Równocześnie wieść gminna donosi, że to właśnie tu, w tym miejscu- odbyło się wesele Jadwigi z królem Władysławem Jagiełło.
Należy też wiedzieć oraz pamiętać o jednym, w czasie zwiedzania tego historycznego miejsca: gotycka warownia na dawnym stożku wulkanicznym została założona w XIV w. przez ród Tęczyńskich.

Tenczyński Park Krajobrazowy- bogata i tragiczna historyczna przeszłość

o Właśnie tutaj, w Tenczyńskim kompleksie krajobrazowo-leśnym król Polski, Władysław Jagiełło więził w zamku Tenczyn krzyżackich jeńców, zostali oni wzięci do niewoli po przegranej bitwie pod Grunwaldem w 1410 r.

Dodatkowo:
o Z kolei w czasie trwania potopu szwedzkiego zamek został doszczętnie spalony i częściowo odbudowany. Później natomiast, znów w połowie XVIII wieku ponownie spłonęła jego duża część, po pożarze – wywołanym: od uderzenia pioruna w konstrukcję budowli.
o Następnie w roku: 1816 roku zamek przeszedł w ręce rodu Potockich i został z tą rodziną, aż do wybuchu II wojny światowej.
o Dawniej zamek nazywano: “Małym Wawelem”. Mieścił on w sobie trzy skrzydła ozdobione renesansowymi attykami oraz gzymsami i krużgankami. Niemal często bywali w nim, postacie tj.: Mikołaj Rej i Jan Kochanowski.

Niestety dzisiaj po zamku pozostały ciekawe legendy, jego piękna historia i imponujące nadal zgliszcz, znakomicie zachowanych do naszych czasów- jego [u] ruin zamkowych [/u]. Głównie z tego powodu oraz wielu ciekawych rzeczy, będących wymienionych wcześniej- wartych jest obejrzenia. Warto, więc wybrać się na urlop w opisywane obszary, aby osobiście poznać i z bliska Tenczyński Park Krajobrazowy .