Na wakacjach czy nie, ukąszenie pająka może się łatwo zdarzyć: chociaż te małe stworzenia rzadko są agresywne, mogą czuć potrzebę obrony, jeśli przypadkowo zniszczysz ich sieć lub jeśli uwięzną na przykład w twoich ubraniach. Dobra wiadomość jest taka, że zdecydowana większość francuskich gatunków nie jest niebezpieczna! W pewnych okolicznościach konieczna jest jednak szybka konsultacja z lekarzem: wyjaśniamy, jak należy postępować w zależności od objawów i jak maksymalnie ograniczyć ryzyko ukąszenia.

Jak wygląda ukąszenie pająka?

Jest to trudne pytanie, ponieważ wygląd rany może się różnić w zależności od gatunku. Najczęściej jednak skóra w miejscu “ukąszenia” jest po prostu zaczerwieniona i opuchnięta. W niektórych przypadkach może być również lekko bolesny, ale częściej występuje swędzenie. Jeśli przyjrzysz się uważnie ranie, możesz również zauważyć dwa małe otwory w jej środku. Dlaczego dwa? Po prostu dlatego, że pająk nie gryzie cię w rzeczywistości, on cię gryzie! Otwory te są pozostawione przez jego żuchwy: są one mniej lub bardziej widoczne w zależności od ich wielkości. Należy również pamiętać, że pająk może ukąsić kilka razy.

Zdrowie – co robić w przypadku tego typu ugryzień?

Jeśli nie ma innych objawów, możesz samodzielnie wyleczyć ukąszenie pająka. Na początek oczyść ranę niewielką ilością łagodnego mydła i wody. Następnie delikatnie osusz i zdezynfekuj sprayem antyseptycznym dostępnym w aptekach. Na rynku można również znaleźć kremy przeciwświądowe: na ogół wystarczy stosować je raz lub dwa razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. Kolejna wskazówka: jeśli złapałeś pająka na gorącym uczynku, możesz szybko przyłożyć do miejsca ukąszenia okład z lodu, aby zapobiec jego obrzękowi.

Jak można zapobiegać ukąszeniom pająków?

Chociaż trudno jest zapobiec ukąszeniu pająka w 100% przypadków, można jednak zmniejszyć ryzyko.
1. Przed założeniem butów i ubrań należy je wytrzepać, zwłaszcza jeśli zostały pozostawione na zewnątrz.
2. Umieszczenie kilku kropel wyciągu z kasztanowca na krawędzi okien i na drzwiach. W rzeczywistości pająki w ogóle nie cierpią tego zapachu.