Głównym założeniem diety south beach jest wyeliminowanie produktów zawierających wysoko przetworzone węglowodany oraz zwiększenie podaży produktów białkowych ale również takich, które zawierają węglowodany złożone i tłuszcze nienasycone. Dieta ta jest odmianą diety niskowęglowej i składa się z 3 faz.

Pierwsza z nich – najkrótsza, ale i zarazem najbardziej restrykcyjna trwa 2 tygodnie. Założeniem jest, że podczas tego okresu stabilizuje się stężenie glukozy we krwi oraz eliminuje się napady łaknienia. Spożywa się w niej 3 posiłki główne oraz 2 przekąski. Z jadłospisu, w tej fazie eliminuje się: pieczywo, makaron, ryż, owoce i soki owocowe. Zabronione są również: buraki, kukurydza, marchew, ziemniaki, zielony groszek, pełnotłuste przetwory mleczne oraz cukier. Do produktów zalecanych i wskazanych należą natomiast: chude mięso (np: pierś z indyka, kurczaka, polędwica wieprzowa, wołowa) jajka, przetwory mleczne, ser o obniżonej zawartości tłuszczu, nasiona roślin strączkowych, warzywa (z pominięciem wyżej wymienionych) oraz tłuszcze w postaci – oliwy z oliwek i oleju rzepakowego.

Faza numer dwa trwa do osiągnięcia prawidłowej masy ciała. Podczas tej fazy, w pierwszym tygodniu dodajemy jeden produkt skrobiowy i jeden owoc. Następnie w 8 dzień trwającej fazy numer dwa spożywamy już 2 produkty skrobiowe i 1 owoc. W 9 dzień – 2 produkty skrobiowe i 2 owoce. W 10 i 11 dzień – 3 produkty skrobiowe i 2 owoce. A w 12 i 14 dzień fazy do jadłospisu wprowadzamy już: 3 produkty skrobiowe i 3 owoce. Do produktów zakazanych w tym okresie zaliczamy: białe pieczywo, płatki kukurydziane, biały ryż, makaron z białej mąki, ananasy, arbuzy, daktyle, rodzynki, soki owocowe, a z warzyw; buraki, kukurydzę i ziemniaki.
Trzecia faza diety rozpoczyna się w momencie osiągnięcia prawidłowej masy ciała. Traktowana jest ona jako zalecane żywieniowe do końca życia. Żadne produkty nie są tu wykluczone choć niektóre należy spożywać z umiarem, mając na uwadze swoje zdrowie i masę ciała.