Zdrowy tryb życia jest tak naprawdę zbiorem kilku czynników, które należy brać pod uwagę, by faktycznie móc powiedzieć, że żyjemy zdrowo i w każdej minucie swojego życia dbamy o własną kondycję. Faktem jest, że dosyć trudno przestawić się na taki tryb, jeżeli dotychczas nie poświęcaliśmy własnemu zdrowiu zbyt wielkiej uwagi. Dobre zdrowie jest jednak podstawą dobrego życia, dlatego warto je pielęgnować każdego dnia i dostarczać sobie takich udogodnień, by zapobiec różnego rodzaju schorzeniom. Profilaktyczne działania potrafią wyeliminować prawdopodobieństwo pojawienia się problemów, na które później możemy nie mieć już większego wpływu. Od czego zacząć?

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz

Niczym niezakłócony sen to błogosławieństwo, które coraz częściej bywa problemem nie do pokonania. Bezsenność przewlekła to problem aż 10% populacji, a innego rodzaju zaburzenia snu dotykają niemal połowy Polaków. W takiej sytuacji ciężko dyskutować na temat zdrowia, skoro wydaje nam się, że nie mamy wpływu na pewne rzeczy. Przecież bardzo chcemy spać, ale to się nie udaje. Źródłem takich problemów może być wiele, choć bardzo wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakich warunkach śpi i na czym. Odpowiedni materac może mieć ogromne znaczenie. Mogłoby się wydawać, że to jedynie zabieg marketingowy sprzedawców, ale badania wykazują, że jakość materacu dostosowana, np. do problemów z kręgosłupem lub osobistych przyzwyczajeń (spania na boku lub plecach) może mieć kluczowe znaczenie i tym samym – może decydować o tym, czy sen stanie się wypoczynkiem czy wręcz przeciwnie. Na rynku istnieje bardzo wiele możliwości, które warto solidnie przestudiować, zanim zdecydujemy się na zakup. Osoby, które nigdy nie zagłębiały się w temat mogą przeżyć niemały szok związany z instrukcją obsługi materaca i faktem, że np. należy go przewracać raz na kilka miesięcy na drugą stronę w celu wydłużenia żywotności. Ważnym jest, aby pamiętać, że miękkie materace przeznaczone są raczej dla osób o niższej wadze. Dorośli o wadze pomiędzy 80-100kg powinni skupić się wyłącznie na materacach twardych. Na rynku pojawiają się również materace, które z jednej strony są miękkie, a z drugiej twarde. Takie rozwiązanie pozwala decydować o tym, na jakim chcemy spać danego dnia.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Zanim zdecydujemy się na kupno materacu, powinniśmy udać się do ekspedienta i wprost powiedzieć, jakie są nasze oczekiwania. To najłatwiejszy sposób, zaraz po fizycznym przetestowaniu produktu. Mnogość dostępnych możliwości jest ogromna, a techniczne rozwiązania mogą przyprawić o zawrót głowy. Właśnie dlatego lepiej skonsultować się z ekspertem, który będzie w stanie nam doradzić najlepszą opcję, dostosowaną do naszych potrzeb. Dobry materac to taki, na którym nie pozostają wgłębienia po użytkowaniu, dlatego warto zainteresować się tym z włóknami kokosowymi w składzie. Włókna doskonale radzą sobie z obciążeniem i znacząco podnoszą jakość użytkowania materacy.