Szczególnie jesienią i zimą, gdy zna dworze jest chłodno i mokro, łatwo o infekcję. Dlatego właśnie, w tym okresie zadbaj o siebie i wybierz witaminy na jesień, które będą odpowiadać Tobie i Twojej rodzinie. Wiesz o tym, że jedna witamina może być suplementowana na wiele różnych sposobów? Koncerny farmaceutyczne, ale i mniejsi producenci walczą o klienta, proponując różne opcje.

Tabletki, kapsułki, ale co jeszcze?

Dobrze znamy tabletki i kapsułki. Występują w formie powlekanej (tabletki), aby ułatwić połknięcie, albo w żelatynowej otoczce (kapsułki), żeby stopniowo uwalniać substancje odżywcze w przewodzie pokarmowym. Wadą tabletek jest sprasowana forma, której produkcja wymaga tzw. substancji pomocniczych, zaletą zaś kompaktowy rozmiar – zawsze można je mieć pod ręką. Największy zaś plus kapsułek, to zamknięta we wnętrzu, czysta substancja odżywcza w formie proszku bądź płynu. Poza tym, witaminy na jesień, możemy kupić w formie płynnej z dozownikiem. To wygodna opcja, dla tych, którzy nie lubią łykać tabletek. Dla dzieci, dostaniemy witaminy w postaci rozpuszczalnych żelków. Uwaga jednak na skład takich produktów – często zawierają cukier i barwniki. Wiele witamin kupimy też w formie sprayu, są one dedykowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Witaminy odpowiednie dla wegan

Jeżeli chodzi o wszystkie wyżej wymienione postacie – czujność powinny zachować osoby na diecie wegańskiej. O tym, że otoczka kapsułek, najczęściej wykonana jest z substancji odzwierzęcej, czyli żelatyny, wiedzą już pewnie wszyscy. Jednak często, przyjmując witaminy na jesień, czyli m.in. C, B, D, A oraz E, weganie zapominają o substancjach takich jak: laktoza, koszenila, miód, smalec, lanolina czy tran. Ciekawy paradoks, to witamina B12, której głównym źródłem jest mięso. O ile wegetarianie, mogą ją dostarczyć naturalnie, spożywając nabiał, o tyle weganie już muszą ją suplementować. A paradoks jest taki, że większość producentów, wytwarza witaminę B12, używając bakterii, karmionych odzwierzęcymi pożywkami. Czyli, musimy wejść aż tak głęboko, w procesy technologiczne, aby dostrzec, że nie każda witamina jest odpowiednia dla wegan. Co zatem pozostaje? Wybierać produkty, wyraźnie oznaczone, jako wegańskie lub jednoskładnikowe w formie proszku.