Jak leczyć trądzik ropowiczy na twarzy?

Te duże, wypełnione ropą guzki, które pojawiają się na skórze, to nic innego jak krosty. Zwykle są większe niż pryszcze i najczęściej mają białą główkę (wypełnioną ropą) otoczoną czerwoną, zapalną skórą.

Gdzie pojawia się trądzik?

Trądzik najczęściej występuje na obszarach, które produkują więcej łoju. Dotyczy to twarzy, szyi, pleców i klatki piersiowej. Można go również znaleźć w klastrach na tym samym obszarze. Zobaczmy, dlaczego powstaje i jak możemy mu zapobiegać i leczyć.

Co powoduje trądzik?

Trądzik ropowiczy jest zwykle spowodowany brakiem równowagi hormonalnej. Jest zjawiskiem powszechnym i zwykle dotyka nastolatków w okresie dojrzewania.
Twoja skóra składa się z maleńkich porów, pod którymi znajdują się gruczoły łojowe. Te gruczoły wytwarzają łój zwany sebum, który jest niezbędny do utrzymania dobrej skóry. Zatkanie porów łojem, brudem i bakteriami może skutkować każdą postacią trądziku, w tym ropowiczym.
Czasami krosty mogą stać się twarde i bolesne. Zwiększają się również. Te rozwijają się w trądzik torbielowaty, cięższą postać trądziku. Krosty mogą być również spowodowane reakcją alergiczną powodującą stan zapalny skóry.

Jak rozpoznać ropowiczy trądzik? Zdrowie skóry twarzy

Ten trądzik pojawia się zwykle na twarzy, szyi, plecach i klatce piersiowej. Krosty mogą również pojawić się na ramionach, okolicy łonowej, linii włosów i pachach. Krosty mają dużą, białą główkę wypełnioną ropą. Skóra wokół krost będzie czerwona, zaczerwieniona i bolesna w dotyku.

Jak leczyć ropowicze krosty?

Krosty ostatecznie goją się samoistnie. Istnieje jednak wiele sposobów na przyspieszenie procesu gojenia. Można je leczyć różnymi lekami miejscowymi i doustnymi dostępnymi bez recepty.
Leki dostępne bez recepty działają poprzez wysuszanie skóry i wchłanianie nadmiaru sebum. Zmniejsza to obrzęk i ból. Niektóre kremy, żele i leki doustne działają również jako środki złuszczające i usuwają górną warstwę skóry, usuwając w ten sposób martwe komórki naskórka i brud.