Osoby z niepełnosprawnością potrzebują specjalnego doboru środków do terapii, gdyż każda osoba ma swój indywidualny tok, którym się porusza i według którego „kodu” funkcjonuje. Wiedzą o tym z pewnością osoby pracujące na co dzień w miejscach, do których uczęszczają osoby z niepełnosprawnością intelektualną – warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy pomocy społecznej czy zwykłe domy pomocy społecznej. To grupa specyficznych niepełnosprawności, przede wszystkim niewidocznych na pierwszy rzut oka. Problemy z psychiką, okazywaniem emocji czy też wycofanie społeczne to tylko wierzchołek góry lodowej, z którą codziennie muszą sobie radzić terapeuci zajęciowi, psycholodzy oraz instruktorzy terapii zajęciowej czy zawodu.
Idealne metody pracy z osobą z niepełnosprawnościami umówmy się, nie istnieje. Nie warto łudzić się, że taka osoba dobrze zareaguje na utarte schematy, ponieważ mimo swojego intelektualnego wycofania niezbyt dobrze reagują i funkcjonują codziennie dostając „odgrzewane kotlety” w postaci tych samych form przekazu i terapii. Dlatego też instruktorzy terapii zajęciowej oraz wszyscy terapeuci muszą wykazywać się codzienną dawką kreatywności, która zapewni niepowtarzalność zajęć i tym samym objaw nudy nie pojawi się nigdy – a jak wiadomo, nuda to największy wróg.
Arteterapia – najlepsza forma na uaktywnienie się kreatywności.
Istnieje mnóstwo form terapii, jaką można zaciekawić i zainteresować osobę z niepełnosprawnością. Przed rozpoczęciem współpracy warto jednak sprawdzić, czy dana osoba jest otwarta na szeroki świat sztuki, czy jest to tylko pobożne życzenie terapeuty. Arteterapia jest to jedna z wielu form terapii, a istnieją jeszcze takie jak: ergoterapia – terapia poprzez pracę, socjoterapia – terapia poprzez kontakty społeczne czy też estetoterapia – terapia przez kontakt z otoczeniem.
Skupiając się jednak na arteterapii, która jest dość szerokim zagadnieniem łączącym ze sobą wszystkie dziedziny i gałęzie sztuki, warto zauważyć, że jest to najchętniej wybierana forma terapii zarówno przez terapeutów, jak i uczestników terapii. Szeroki wachlarz stosowanych form uzewnętrznienia i okazania swoich emocji sprawia, że może zostać wykorzystany zarówno przez pasjonatów rysunku, ale również malarstwa, rzeźby, witrażu ale również muzyki i filmu!
Najnowsze komentarze