Koneserzy trunków alkoholowych z pewnością wiedzą, co to jest matka drożdżowa i w jaki sposób się ją przygotowuje. Jak w większości receptur znajdujących się w kuchni, tak i w tym przypadku prawidłowe wykonanie jest owiane tajemnicą, zazwyczaj przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Drożdże są podstępnym tworem, o który należy dbać w prawidłowy sposób, by mogły ofiarować nam swoje zbawienne właściwości. Te właściwości znane są już od wielu lat, ponieważ wino lub inne trunki alkoholowe wywodzą się od najwcześniejszych czasów przed naszą erą. Fermentacja alkoholowa to bardzo ważny proces w produkcji wina i nie tylko. Przeczytasz o tym poniżej, zapraszam do lektury.

Przygotowanie odpowiedniego zaczynu do wina – co należy przygotować?

Istnieje wiele rodzajów win – zarówno tych z profesjonalnych winnic, jak również produkowanego w domowym zaciszu. I właśnie z tym drugim wiązać się będzie w nierozerwalny sposób matka drożdżowa, zwana również szczepionką drożdżową. Brzmi dumnie, nieprawdaż? Stworzenie tego niezwykłego specyfiku będzie się wiązać z całym ceremoniałem, na końcu którego stoi niezwykle esencjonalne wino. Nie da się ukryć, że jest to proces dla cierpliwych, w myśl zasady „co nagle, to po diable!”.

Przygotowując matkę drożdżową musisz przygotować słoik o pojemności pół litra oraz cukier, a także przede wszystkim – drożdże do namnażania. Drożdże obecnie występują w kilku postaciach – płynnej, stałej oraz sproszkowanej. Najlepiej wykorzystać płynną formę drożdży, która idealnie dopełni się z wodą i cukrem. Do przygotowanego słoika wlewamy wodę z cukrem do ¾ objętości słoika, następnie dodajemy drożdże. Można dodać również pożywki, by nasza mikstura lepiej pracowała. Tak przygotowaną matkę drożdżową odstawiamy na kilka dni.

Co jest ważne w przechowywaniu matki?

Należy pamiętać, by nasza mikstura była przechowywana w temperaturze 25-28 stopni, czyli większej, niż temperatura pokojowa. Temperatura jest ważna, by proces fermentacji mógł przebiec szybciej. Przygotowaną i gotową do pracy matkę można wykorzystać w ciągu 2 tygodni.