W środowisku psychologicznym utarło się powiedzenie, że wśród adeptów psychologii najwięcej osób, które same nie uporały się z własnymi problemami i wobec tego wybrały taki, a nie inny kierunek studiów. Podobno to powiedzenie znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, a spora liczba studentów poprzez wnikliwą naukę próbuje zrozumieć swoje dolegliwości. Bez względu jednak na wszystko psycholog to osoba, do której udajemy się, by porozmawiać o sobie i dociec, co jest przyczyną złego stanu zdrowia psychicznego.
Czy psychologia jest nauką?
Sceptyków nie brakuje. Niektórzy uważają, że psychologia to wymysł niemający nic wspólnego z nauką, a jej procesy poznawcze można włożyć między bajki. Nie dowierzają wynikom badań i uważają, że to jedna z tych dziedzin, w których ciężko doszukać się solidnych ram i czegoś niepodważalnego. Powszechna definicja psychologii mówi, że jest to dziedzina nauki zajmująca się zachowaniami ludzkimi i procesami poznawczymi. Ogólnikowa definicja może jeszcze bardziej dezorientować i utwierdzać sceptyków w przekonaniu, że zajęcie psychologów to tak naprawdę zwykłe mrzonki, niemające żadnego realnego wpływu na rozwój i poznawanie. Nie jest to jednak prawdą, biorąc pod uwagę złożoność tej dziedziny, liczne badania, efekty tych badań oraz fakt, że coraz większy odsetek społeczeństwa korzysta z usług psychologów i wbrew sceptykom spotkania przynoszą zamierzone efekty. Nie można również zaprzeczyć wszelkim ustaleniom dotyczącym poważnych zaburzeń psychicznych, które udało się skategoryzować, opisać, stworzyć konkretne i niepodważalne schematy działań. Psychologia to ta gałąź nauki, która najczęściej jest traktowana po macoszemu, choć tak na dobrą sprawę jest istotą życia w społeczeństwie, a znając pewne prawdy z jej zakresu można znacząco zredukować ryzyko wplątania się np. w toksyczną relację lub zminimalizować szkody w pewnych sytuacjach.
Psycholog vs. psychopata i zdrowie psychiczne
Gdyby nie ustalenia psychologów, do dzisiaj nie wiedzielibyśmy, jak w społeczeństwie funkcjonują psychopaci, czyli osoby z poważnym zaburzeniem, często krzywdzące swoje otoczenie. Nie jest prawdą, że psychopaci to osoby, które już z daleka wyglądają groźnie lub są seryjnymi zabójcami. W ciekawej książce Roberta D. Hare’a o tytule “Psychopaci są wśród nas” czytamy, że psychopaci to osoby na wysokich stanowiskach, ambitne i przede wszystkim o niezwykle czarującym usposobieniu. Rażący urok osobisty to swoistego rodzaju pułapka na osoby o nieco słabszej osobowości, które najczęściej padają ofiarami. Robert D. Hare jest kanadyjskim psychologiem, który dosyć jasno wyraził się na temat psychopatii, a jego tezy znalazły uznanie i potwierdzenie w wielu innych późniejszych badaniach. Psychologia to jedna z ważniejszych dziedzin nauki w społeczeństwie, które coraz częściej szuka pomocy i wsparcia, nie dając sobie rady w codziennym życiu lub nie znając schorzeń, które mogą być przyczyną wielu problemów. Czasami psycholog jest jedyną osobą, która może postawić właściwą diagnozę lub po prostu porozmawiać, zmuszając do głębszej refleksji i popracowania nad własnym zachowaniem.
Najnowsze komentarze