Statystycznie alergie wziewne u dzieci coraz częściej mają miejsce. Jednakże nie wolno zapominać, że są one wyjątkowo niebezpieczne, głównie z powodu, iż nieleczone mogą doprowadzić do rozwoju poważnej astmy. W związku z tym nie możemy bagatelizować nawet podstawowych, najmniejszych objawów alergii wziewnej.

Alergie i zdrowie

Jeżeli od samego początku zastosujemy odpowiednie środki zapobiegawcze, a także wspomagające to szybciej zaobserwujemy poprawę stanu zdrowia naszego dziecka, a także jego samopoczucia. Obecnie w przypadku dzieci szczególną uwagę zwraca się na problem alergii pokarmowych, co jest błędnym osądem, ponieważ przypadki alergii wziewnej zdarzają się z taką samą częstotliwością.

Alergia wziewna u dzieci przyczyny:

Mechanizm rozwoju każdej alergii jest następujący: organizm w kontakcie z alergenem zaczyna produkować przeciwciała oraz wzmożoną ilość histaminy, czyli substancji przeciwzapalnej, która jest odpowiedzialna za występowanie obrzęków, pokrzywek, łzawienia oraz duszności. Jak to wygląda w zdrowym organizmie? Produkuje on tylko I wyłącznie przeciwciała w odpowiedzi na wirusy I bakterie.

Przyczyny alergii wziewnej:
1. Naskórek zwierząt domowych, takich jak psy, koty, konie, świnki morskie, króliki lub chomiki.
2. Pyłki drzew oraz traw, czyli brzozy, olchy, dębu, leszczyny, babki lancetowatej, a także żyta.
3. Wełna.
4. Pierze.
5. Zarodki pleśni oraz grzybów.
6. Wszelkie roztocza kurzu domowego.
7. Lateks – jest on natomiast jednocześnie alergenem wziewnym, a także kontaktowym.

Alergeny wziewne – rodzaje:

1. Wewnątrz pochodne, czyli takie alergeny, z którymi dziecko może mieć przez cały rok kontakt wewnątrz pomieszczeń oraz we własnym domu. Zaliczamy do nich: kurz, sierść zwierząt, drobinki pleśni, roztocza, wełnę, lateks oraz pierze.
2. Zewnątrzpochodne, czyli alergeny, które pojawiają się sezonowo I są związane zazwyczaj z cyklami natury, przykładowo: pułki drzew, a także traw. Jeżeli dziecko ma bardzo zaawansowaną alergię wziewną oraz astmę – może reagować również na smog.