Jak leczyć trądzik ropowiczy na twarzy?

Te duże, wypełnione ropą guzki, które pojawiają się na skórze, to nic innego jak krosty. Zwykle są większe niż pryszcze i najczęściej mają białą główkę (wypełnioną ropą) otoczoną czerwoną, zapalną skórą.

Gdzie pojawia się trądzik?

Trądzik najczęściej występuje na obszarach, które produkują więcej łoju. Dotyczy to twarzy, szyi, pleców i klatki piersiowej. Można go również znaleźć w klastrach na tym samym obszarze. Zobaczmy, dlaczego powstaje i jak możemy mu zapobiegać i leczyć.

Co powoduje trądzik?

Trądzik ropowiczy jest zwykle spowodowany brakiem równowagi hormonalnej. Jest zjawiskiem powszechnym i zwykle dotyka nastolatków w okresie dojrzewania.
Twoja skóra składa się z maleńkich porów, pod którymi znajdują się gruczoły łojowe. Te gruczoły wytwarzają łój zwany sebum, który jest niezbędny do utrzymania dobrej skóry. Zatkanie porów łojem, brudem i bakteriami może skutkować każdą postacią trądziku, w tym ropowiczym.
Czasami krosty mogą stać się twarde i bolesne. Zwiększają się również. Te rozwijają się w trądzik torbielowaty, cięższą postać trądziku. Krosty mogą być również spowodowane reakcją alergiczną powodującą stan zapalny skóry.

Jak rozpoznać ropowiczy trądzik?

Ten trądzik pojawia się zwykle na twarzy, szyi, plecach i klatce piersiowej. Krosty mogą również pojawić się na ramionach, okolicy łonowej, linii włosów i pachach. Krosty mają dużą, białą główkę wypełnioną ropą. Skóra wokół krost będzie czerwona, zaczerwieniona i bolesna w dotyku.

Jak leczyć ropowicze krosty?

Krosty ostatecznie goją się samoistnie. Istnieje jednak wiele sposobów na przyspieszenie procesu gojenia. Można je leczyć różnymi lekami miejscowymi i doustnymi dostępnymi bez recepty.
Leki dostępne bez recepty działają poprzez wysuszanie skóry i wchłanianie nadmiaru sebum. Zmniejsza to obrzęk i ból. Niektóre kremy, żele i leki doustne działają również jako środki złuszczające i usuwają górną warstwę skóry, usuwając w ten sposób martwe komórki naskórka i brud.